Richard Stávek

z Němčiček


Svoji první vinici jsem si pořídil již v roce 1995 za dob studií, samostatnému vinaření s finalizací do lahví a jejich uplatněním na trhu se však věnuji až od r. 2008. Ač rozlohou jsou naše vinice menší, v rámci našeho faremního vinařství tvoří jeho ekonomickou páteř. Révu vzděláváme a víno z ní dotváříme celkem na výměře cca 4ha vinic. Od roku 2012 máme po tříletém přechodném období zemědělských pozemků certifikát na bioprodukci. I letos chceme dále prohlubovat naše praktikování těch nejpřirozenějších postupů jak ve vinici, tak i ve sklepě s důrazem na projev nejenom odrůdového charakteru, ale i způsobu vinifikace či projevu místního terroir.

V pracech viničních, sklepních i obchodních jsou zapojeni nejen všichni členové rodiny (Richard a děti Živa-Teodor-Josef) a také množství našich přátel, kteří nás v sezóně navštěvují.
Vinohradničíme v tratích Novosády nad Preshúzy, Špigle-Bočky, Veselý, Odměry a Kolberg. Vinice byly v letech 2009-2013 zapojeny v projektu ECOWIN, který ověřoval ekologické účinky použití speciálních osevních směsí bylin ve vinicích. Je třeba konstatovat, že tato bylinná společenstva kromě zvýšení biodiverzity pomáhají révě s asimilací vzdušného dusíku do půdy, omezují konkurenci révě co se týče vodního režimu nebo například svou prací kořeny pod povrchem snižují utužení půdy v meziřadí při pojezdu mechanizace.

Ve sklepě nepoužíváme žádné moderní technologie, jež dnes často přetvářejí sklepy na fabriky. Našemu všemu vinaření vládne gravitace a ruční práce. Elektřinu ve sklepě spotřebováváme jen na svícení a případně pro reprodukovanou hudbu.

Vína nacházejí uplatnění zejména u milovníků autentických vín a ve špičkové gastronomii ať už v tuzemsku (Praha, Brno, Olomouc aj.) nebo i v zahraničí (Berlín, Kodaň, Londýn, New York aj.). Prodáváme i přímo ze dvora (resp. ze sklepa). Novým zákazníkům doporučujeme absolvovat pochůzku po vinicích, kterou považujeme za vstupní bránu k našim vínům.

 
BLOG+web: www.stawek.cz
Adresa: Richard Stávek, Hlavní 206, CZ – 691 07 Němčičky, tel.: 00420-775197443