Nechceme válčit, chceme dělat víno! Ale musíme se bránit!

Na podzim roku 2013 se na tomto webu objevil příspěvek, kterým se sdružení bránilo před výhrůžkami Bogdana Trojaka. Jako vstřícné gesto sdružení tento příspěvek smazalo a nahradilo textem: Nechceme válčit, chceme dělat víno.

Bohužel pan Trojak svými praktikami (neustálé výhrůžky, roznášení lží a polopravd o členech sdružení, zablokování FB profilu, atd.) neustále vyvíjel a vyvíjí tlak na členy sdružení. Podmiňuje prodej a distribuci vín pouze pokud podepíší liceční slmlouvu na používání ochranné známky „A Autentisté“ s ním. Majitelem této známky se však stal lstí (mírně řečeno). Logo a doménu si zaregistroval na sebe a členům tehdy ještě neformálního sdružení slíbil, že obojí převede na občanské sdružení po jeho vzniku. To ale pak odmítl udělat se slovy, že „změnil názor“. Po založení sdružení, které spoluinicioval a návrh na registraci spolupodepsal, šel opět na Úřad průmyslového vlastnictví a zaregistroval si ještě ochrannou známku slovní „Autentisté“, zřejmě aby si to ještě pojistil. Samozřejmě nikomu nic neřekl.

Zkrátka, ten kdo dnes používá logo „A“ na láhvi vína není svobodný člen sdružení, kde si jsou všichni rovni, ale vazal Bogdana Trojaka (současného majitele ochranné známky). Je jen na jeho libovůli, kdo je a bude Autentista. Kdo se mu znelíbí, ten končí. A to podle nás není správné a musíme to změnit. Proto jsme podnikli kroky pro získání ochranné známky „Autentisté“ do vlastnictví sdružení (či nově spolku).

Takže zde je původní text příspěvku z podzimu 2013:

„Občanské sdružení Autentisté o.s. bylo vyzváno majitelem ochranné známky „Autentisté“ panem Bogdanem Trojakem k přejmenování sdružení.
Členská schůze jako nejvyšší orgán sdružení se usnesla, že přejmenování sdružení není třeba, neboť sdružení podalo návrh na registraci pod názvem Autentisté o.s. na Ministerstvo vnitra České republiky dne 1.2.2013. Pan Bogdan Trojak podal žádost o registraci ochranné známky „Autentisté“ k Úřadu průmyslového vlastnictví až později, konkrétně dne 11. 2. 2013.“Registrace sdružení

Zde jsou některé související dokumenty:

 

Trojakovy sliby

A Message from Facebook

Na doméně autentiste.cz (a dokonce i .org) od včerejška najdete prezentaci neexistujícího spolku. Lidé tam uvedení (mimo P. Korába a kolegů ze Slovenska) jsou jen vazalové B. Trojaka.

 

9 komentářů u „Nechceme válčit, chceme dělat víno! Ale musíme se bránit!

 1. Ahoj chlapi, držte se. Tahle věc se vyvíjela dlouho a nemohlo to dopadnout jinak. Jsem rád, že ačkoli nechcete válčit, nýbrž dělat víno, jste se přece jen dali dohromady (už jsem se bál 🙂 a přeju Vám, abyste měli nakonec navrh nad všemožným šmejdem, jenž Vás táhne dolů.
  Málokdo asi chápe, jaký smysl nebo cíl tento vývoj vlastně má mít, ale je to prostě Bogdanovo destruktivní vidění světa a je fajn, že jste se včas (ve dvanáct přesně!) vzpamatovali. Držíme palce!

   1. Ahoj Bohdane,
    mě tahle věc vůbec nezajímá obchodně, ale čistě z osobních důvodů, protože mě fascinuje vinařská mentalita. S tou pracuju už hodně let. Má specifický rysy, a v tomhle případě se naplno projevila. Vinaři jsou lidi, který moc nechápou právnický kategorie, lhůty ani smluvní sankce. Ctí jiný hodnoty, chtělo by se mi říct že rukypodání, ale jsme v Česku, takže ani to úplně ne… Zkrátka, s mentalitou vinařů je potřeba počítat a Autentisti jsou jako podle šablony kterýhokoli jinýho vinařskýho spolku založenýho na společným maktetingu: nefunguje to. A Ty se z mýho pohledu úplně zoufalecky snažíš na to jít s právníkama – to je prostě odsouzeno k nezdaru a hrozně si škodíš, bude to jen bolet, ale bez výsledku.
    Tebe znám sto let, z dob když jsme byli oba ještě „vinařský jelimani“, vnímám Tě jako bohéma a v poslední době hlavně obchodníka. Vložil jsi do tohoto projektu (jako téměř do všeho co děláš) obrovský úsilí, invenci, myšlenky a za to to patří obdiv. Jsi buldog a můj obdiv za to máš. Bohužel mi přijde, že jsi pod nějakým tlakem, nevím zda je subjektivní nebo objektivní, ale k udržení dosaženýho výsledku používáš nástroje a metody, který jsou destruktivní pro projekt, myšlenku a z lidskýho hlediska jsou totálně prasácký. Do určitý míry chápu Tvou netrpělivost s některými lidmi, ale tohle je cesta do pekla a mě se zdá, žes jí už prohrál, protože ses obrátil proti proti vinařům a partnerům, na nichž jsi všechno postavil a jsi na nich závislej. Což mi přijde mírně řečeno nekorektní a taky mi přijde, že jsi spadl z višně.
    Pokud jde o metody – abychom tu nevedli planý řeči: pokud vytváříš tlak na své obchodní partnery – vinaře tím, že jim říkáš, že jejich víno se neprodává a obchodním partnerům – kupujícím říkáš, že jejich víno není, tak to se asi nemůžeš moc divit, že Vám to partnerství moc nefunguje. To je moje osobní poznání. Jako další věc, o které z vlastní zkušenosti mohu mluvit je, že voláš svým partnerům – vinařům a lžeš jim o obcházení neexistujících dohod mezi (v daném případě) Vinografem a Tebou s cílem, aby nám neprodávali jejich víno. To se mimochodem týká českých i slovenských vinařů, jejichž vína neexklusivně prodáváš a s nimiž jsem o tom mluvil. Takže mně přijdou Tvoje snahy udržet svý imperium jako hodně pod lajnou, metody lidsky nepřijatelný a obchodně totálně zničující.
    Také jsem četl některý dopisy, který jsi posílal jednotlivejm „tvejm“ vinařům s různými výhrůžkami a nepokrytým zastrašováním, který ovšem vychází evidentně z přesvědčení, že si tito budou navždy myslet, že bez tebe nemůžou vinařit ani prodávat svoje vína. Úspěch tohle jistě může mít, dokud jejich nasrání nepřeroste jejich lenost, a oni se neseberou a nepojedou si prodat svoje vína do Prahy sami. Což nakonec může udělat kadej, a taky už dělá – pokud ovšem nepodepíše s Tebou kontrakt, že to dělat nesmí. To nehodnotím, každý nechť je každý svého osudu strůjcem, já byhc to rozhodně neudělal a taky se mi zdá, že se Ti tenhle záměr spíš nepovedl. Nebo ne se všemi.
    Takže Bogdane, moje motivace napsat tenhle text je jediná: považuju Tě za nefér hráče, a je mi jen líto myšlenky, která je skvělá a kterou jsme s nadšením podporovali ještě v Míšeňské, kde jsme Ti poskytovali takřka neomezený prostor pro prezentaci Autentistů, než sis vybudoval vlastní zázemí. Škoda.
    Honza

 2. No jo, smutné, ale nepřekvapující… Držím palce, (a odebírám víno), již dlouho 🙂 Držte se!
  PS a Jan Horešovský – také palec nahoru! 🙂

 3. budme : nejdříve lidi , pak vinohradníci, pak vinaři, a nikdy ne pózeri… ruku na srdce, a spátky spátky k hodnotam. Držim palce, osobne to považuji za smutné, veřím ze se to vyřeší, pro dobro myšlenky nech vedomělý zustanu, nech už tam je kdo chce. Držim palce.

 4. Jestli si něco nedovedu úplně dobře představit, tak jsou to výrazné osobnosti s jasným názorem, za všechny Jara Osička, Petr Nejedlík či Zsolt Sütő, v podobě něčích jen napůl svépravných vazalů :o)

  Jak to tak sleduji, tak rétorika přitvrzuje, agresivita stoupá, je mi z toho čím dál větší smutno 🙁

  1. Kolegové ze Slovenska (včetně Zsoltiho) nemají podepsanou vazalskou smlouvu, ti jsou z toho vyjmutí (je to v textu). Petr Koráb prozřel a smlouvu vypovídá. Petr Nejedlík možná smlouvu nemá nebo ji vypoví, to nevíme.
   Možná je to tak napsáno proto, aby si to jen uvědomili. Aby upřednostnili dlouhodobé cíle před krátkodobými (finančními).

   A naše rétorika je proti zablokování FB profilu jen odvárek. Ale smutno je nám z toho všem.

Komentáře nejsou povoleny.