Petra Brédová

VÍNA NA SLUPKÁCH

Petra Brédová, Bořetice

Jsem první generace zakládající mikro vinařství, hospodařím v ekologickým režimu v malebné vinařské obci Bořetice.
Vždy mě oslovovala myšlenka návratu ke kořenům. Mněla jsem možnost delší dobu pracovat s tímto typem vín jako sommeliérka. Na cestě k vlastnímu vínu mě také oslovil přístup některých zdejších vinařů.petra1

Od roku 2015 obdělávám 0,5ha vinohradů s 2300 keři na katastrech Modrých Hor – Bořetice, Velké Pavlovice. Stáří keřů přesahuje 40 let. Zakládám si na autochtonní odrůdové skladbě: Svatovavřinecké, Frankovka, André a Modrý Portugal pro červená vína a Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Neuburské pro výrobu oranžových vín. Základem práce ve vinohradě je hospodaření v ekologickým režimu (prozatím bez certifikace, o kterou ale budu v budoucnu usilovat), zachování biodiverzity a snaha o obnovu starých vinic, což přináší spoustu ruční práce. Řídím se heslem: „Kvalita vína se rodí ve vinohradě“, proto pro mě neexistuje vinař, aniž by byl zároveň vinohradníkem. Správný vinohradník musí znát každou svoji hlavičku a přistupovat k ní z láskou. Když se mně někdo ptá, kolik hodin denně pracuji, tak se jen pousměju. Neberu to jako práci, ale jako životní poslání. To co do vinohradu po čas celého roku investujete, to nám na podzim vrátí.

Vína vznikají ve sklepě pod Kraví Horou v Bořeticích, kde stejně jako ve vinohradě, hospodařím podle Charty Autentistů. Minimalizuji spotřebu elektrické energie, nepoužívám mlýnkoodstopkovač a pracuji výhradně s dřevěným lisem. V mém sklepě nenajdete nerez. Upřednostňuji sklo pro menší šarže, vetší šarže zrají v dřevěných sudech. Základem úspěchu autentického vína je zdravá surovina, o kterou pečuji celý rok, ale příroda je někdy nevyzpytatelná, proto podnikání zemědělství beru jako velký risk, ale zároveň jako ten správný adrenalin, který se vždy zúročí na konci léta. Sklizeň hroznů probíhá výhradně ručně, zde pomůže rodina a známí. Pak už je to všechno v mých rukou, jako sklepmistr si radím sama. petra21
Všechny moje hrozny projdou mýma rukama i nohama. Ve sklepě pošlapu celu svou sklizeň, přes 2 300 kg hroznů, a to jak červené tak i bílé hrozny. Oslovila mě ORANŽOVÁ – tedy čtvrtá barva vína a technologie vín kvašených na slupkách. Z pravidla nevytvářím vína růžová ani bílá. Fermentace probíhá 3-4 týdny v otevřených kádích kvůli extrakci barviva a tříslovin ze slupek. Hrozny kvasí i s celým podílem třapin. Po vylisování a odkalení zrají mladá vína na jemných kalech do jara. Zabývám se metodami battonage a sur lie, tedy ležení a míchaní vína na kvasnicích. Kvasnice jsou Matkou vína, odrážejí místní terroir a víno dělají živým. Vyšší třísloviny jsou přírodním konzervantem a dodávají vínu potenciál k dlouhému zrání na lahvi. Z přesvědčení vína nezbavuji původní mikroflóry a nedodávám žádné selektované kvasinky. Kvas probíhá spontánně na bázi vlastních kvasinek z vinohradu. Před lahvováním nefiltruji. Vína nevyrábím, ale usměrňuji. Není to mainstream ani uniforma. Vína to jsou „jiná“, a právě ona jinakost je dělá jedinečnými.

Nejsem zastáncem monokultury, beru zemědělství jako celek, vinohrady, sady, pole … na 4 árech půdy pěstuji plodiny ro vlastní potřebu.
Najdete mne v Bořeticích pod Kraví Horou číslo sklepa 226 a na facebooku, kde propaguji svou práci.

Kontakt:
Petra Brédová
Bořetice 69108
Kraví Hora e.číslo sklepu 226
tel: +420 775 199 058
email: bredova.petra.info@gmail.com
www.facebook.com/petra.bredova