Richard Stávek

z Němčiček

Svoji první vinici jsem si pořídil již v roce 1995 za dob studií, samostatnému vinaření s finalizací do lahví a jejich uplatněním na trhu se však věnuji až od r. 2008. Ač rozlohou jsou naše vinice menší, v rámci našeho faremního vinařství tvoří jeho ekonomickou páteř. Révu vzděláváme a víno z ní dotváříme celkem na výměře cca 4ha vinic. Od roku 2012 máme po tříletém přechodném období zemědělských pozemků certifikát na bioprodukci. I letos chceme dále prohlubovat naše praktikování těch nejpřirozenějších postupů jak ve vinici, tak i ve sklepě s důrazem na projev nejenom odrůdového charakteru, ale i způsobu vinifikace či projevu místního terroir. 
V pracech viničních, sklepních i obchodních jsou zapojeni všichni členové rodiny (Richard- Stanislava-Živa-Teodor-Josef) a také množství našich přátel, kteří nás v sezóně navštěvují.
Vinohradničíme v tratích Novosády nad Preshúzy, Špigle-Bočky, Veselý, Odměry a Kolberg. Vinice byly v letech 2009-2013 zapojeny v projektu ECOWIN, který ověřoval ekologické účinky použití speciálních osevních směsí bylin ve vinicích. Je třeba konstatovat, že tato bylinná společenstva kromě zvýšení biodiverzity pomáhají révě s asimilací vzdušného dusíku do půdy, omezují konkurenci révě co se týče vodního režimu nebo například svou prací kořeny pod povrchem snižují utužení půdy v meziřadí při pojezdu mechanizace, ale jsou také častou dobou kvetení bylinných společenstev dobrou pastvou pro naše včelstva.

Ve sklepě nepoužíváme žádné moderní technologie, jež dnes často přetvářejí sklepy na fabriky. Našemu všemu vinaření vládne gravitace a  ruční práce. Elektřinu ve sklepě spotřebováváme jen na svícení a případně pro reprodukovanou hudbu, kterou občasně přehráváme vínu. Vrbický sklep kromě ústního podání tradičních lidových písní miluje i hudbu klasickou – Smetanu, Dvořáka, Beethovena, Bacha, Mozarta, Strawinského, Lizsta či Vivaldiho aj.

Vína nacházejí uplatnění zejména u milovníků autentických vín a ve špičkové gastronomii ať už v tuzemsku (Praha, Brno, Olomouc aj.) nebo i v zahraničí (Bratislava, Vídeň, Berlín, Paříž, New York aj.). Prodáváme zejména přímo ze dvora (resp. ze sklepa). Novým zákazníkům doporučujeme absolvovat pochůzku po vinicích, kterou považujeme za vstupní bránu k našim vínům.

 

BLOG+web: www.stawek.cz

Adresa: Richard Stávek, Hlavní 206, CZ – 691 07 Němčičky, tel.: 00420-775197443